Jdi na obsah Jdi na menu

Rady a tipy na svatbu

Jakým způsobem a co vše může DJ ve svatební den novomanželům nabídnout?
 

Příjezd hostů
Přítomnost DJe na svatebním dni může začít již tím, že na dané místo přijíždí jako jeden z prvních. Důležité přitom je, že nikým nerušen instaluje zvukovou aparaturu a vše je tak perfektně připraveno dávno před tím, než se objeví první svatební hosté.

Při jejich příjezdu již zní z reproduktorů pohodová hudba, která umocňuje atmosféru okamžiku a každý z hostů pozná, že je tady správně. Na nikoho tedy nepůsobí nevhodné ticho, které je pro tak výjimečnou událost naprosto nevhodným společníkem.

Sklenka šampaňského, pohodová hudba a dokonalý svatební den je skvěle zahájen.


Svatební obřad
Ať už se bude konat v obřadní síni, kapli, zahradě nebo altánku, vždy je nutné zajistit kvalitní ozvučení daného místa tak, aby hudbu dobře slyšeli novomanželé, svatební hosté a všichni ostatní.

Ve většině případů řečník mluví bez použití mikrofonu. Je to přirozenější. Kvalitní DJ má ale samozřejmě ve své výbavě i stativ s bezdrátovým mikrofonem pro případ, že by se jednalo o větší svatbu, aby opravdu všichni hosté slyšeli a nikdo z přítomných nepřišel o všechna důležitá slova.

Vhodnou hudbu pro obřad řeší DJ s novomanželi přibližně měsíc před jejich svatebním dnem. Pokud budoucí novomanželé nemají zcela představu o tom, jaké skladby by měly na obřadu zaznít, tak kvalitní DJ jim vhodné skladby doporučí. Může se jednat o obřad např. s hudbou klasickou, popovou, rockovou, instrumentální nebo třeba i pohádkovou. Výběr modelu obřadu a skladeb je tedy velmi důležitý a určitě se vyplatí nespěchat a vše si dobře připravit. Výsledek je pak dokonalý.

Málokdo si uvědomuje kolik skladeb je zapotřebí si pro obřad připravit. Možná to někoho až překvapí, ale jedná se přibližně o 7-8 skladeb. Je potřeba vybrat skladby pro: usazování hostů - příchod ženicha – (družičky) - příchod nevěsty - instrumentální skladbu do pozadí při mluveném slově řečníka (nemusí být) - prstýnek/polibek/přípitek - gratulace (min. dvě skladby) - odchod.


Svatební hostina
Jelikož hudba je opravdu pro celý svatební den velmi důležitá, tak kvalitní DJ je schopen zajistit hudbu i pro ostatní program během dne (svatební hostina, focení, soutěže, raut…)

Ideální pohodovou podkresovou hudbou je např. velmi oblíbené piano, electro swing, bossa nebo instrumentální verze známých skladeb. Důležitým faktorem je to, aby svou hlasitostí nikoho příliš nerušila a přitom dokonale splnila to, co se od ní očekává.


Svatební tance
Ne každý si objedná DJe ihned od začátku svatebního dne. Téměř jistě je ale již přítomen v době, kdy přichází na řadu první novomanželský tanec a ostatní tance. Nejčastěji se tak stává po svatební hostině a krájení dortu. To je ale velmi individuální.

Po svatební hostině, kdy již DJ musí mít vše připravené se představí, všechny přítomné přivítá, sdělí jim po dohodě s novomanželi jaký bude průběh svatebního dne a následně novomanžele vyzývá k jejich prvnímu tanci. Pro tento tanec, tanec s rodiči a pak i s ostatními mají novomanželé vybrány vlastní skladby.

Pro první tanec si novomanželé často volí skladbu, ke které mají společný vztah a něco pro oba znamená. Může to být ale třeba i velice oblíbený waltz. Pro rodiče se většinou volí starší skladby a pro ostatní je vhodný mix různých skladeb. Ve všech případech se samozřejmě jedná o skladby pomalejší.

Jelikož kvalitní DJ musí předvést i něco navíc, improvizovat a být kreativní, tak je v některých případech možné po prvním tanci pustit ještě jednu „nečekanou“ skladbu. A tou může být např. polka. Nikdo to nečeká, nic není připravené, ale v 99% to zabírá a nakonec se všichni skvěle ihned na začátku baví. A o tom to právě je. Důležité je však správně odhadnout situaci a náladu.

Na výběru skladeb pro tance opět stačí, když se novomanželé s DJem domluví měsíc před svatebním dnem. Je potřeba si připravit hudbu pro první tanec, 1-2 pro tance s rodiči a 2-3 skladby pro tanec s ostatními.

Dobrý DJ opět při výběru doporučí skladby vhodné pro určité tance.
 

Vhodné svatební aktivity
Po ukončení všech tanců přicházejí ve většině případů na řadu svatební tradice. DJ by měl na předsvatební schůzce poskytnout novomanželům maximum informací, týkající se zajištění svatebního dne z jeho strany. M.j. o tom jaké existují tradice, zvyky, soutěže a hry. Asi nejznámější tradicí je házení svatební kytice nevěstou. Prakticky pokaždé dochází i na stahování a střílení podvazku nevěsty ženichem (samozřejmě je to vždy na domluvě a tyto tradice mohou být zařazeny v jiném čase nebo některé vůbec).

Další součástí svateb jsou často různé soutěže a hry. Nejčastěji se jedná o Novomanželský kvíz a Hledání podle… nebo v průběhu večera stále oblíbené Karaoke.

Ideální je si vše vybrat předem. Neznamená to však, že je nutné vše zařadit. Může se stát, že na hry vůbec nemusí přijít ten správný čas, protože večerní rozjetá párty to nepotřebuje. Často ale také hry a soutěže probíhají již v průběhu svatebního dne (např. po hostině, focení, rautu…). Vše se tedy řeší operativně podle nálady. Důležité je si to vše užít bez stresu a v naprosté pohodě. Že se něco nepovede ne na minutu, ale i na hodinu přesně vůbec nevadí. Není tedy ani příliš vhodné připravovat a tisknout harmonogram co, v kolik apod. přijde na řadu. Prakticky nikdy se to nepovede dodržet a pak mohou být všichni nervózní, že se něco nestíhá. Opravdu je ideální nechat svatební den plynout.
 

Hudba
Nejdůležitější čas pro každého DJe nastává zcela určitě při večerní párty, kvůli které vlastně je na svatebním dni přítomen. Pokud se všichni skvěle baví, tancují, vše funguje tak jak má, tak taková párty končí třeba až ráno.

Novomanželé mají nejčastější představu o prvním tanci okolo 18-19h. Taneční párty jako taková se pak začíná rozjíždět mezi 20-21h. Je to ale hodně individuální a záleží na tom, jaká je atmosféra, počasí a jak rychle proběhlo vše co mělo (focení, raut…).

DJ na začátku párty pouští spíše pohodovější, pomalejší hudbu a podle zájmu, nálady a reakce svatebčanů postupně zrychluje a střídá žánry tak, aby se mu podařilo co nejrychleji zjistit, jakou hudbu kdo poslouchá a podle toho volil ty nejvhodnější písně.

Jelikož jsou na svatbách samozřejmě i děti, tak se často stává, že DJ na začátku jeho produkce začíná právě s dětskými písničkami. Rádi se přidávají i rodiče a i takto může začít večerní párty.

Co se týká výběru hudby tak opět platí, že stačí přibližně měsíc před svatebním dnem e-mailem zaslat DJovi seznam oblíbených interpretů, skladeb a žánrů. Ty potom DJ v průběhu párty zařazuje.

Jelikož svatba není pouze o novomanželích, tak kvalitní DJ musí umět zahrát i písně na přání. Ideální dobou pro zjištění kdo co poslouchá je čas po hostině do prvního tance.Zvuková a světelná aparatura
U kvalitního DJe je samozřejmostí vlastnit kvalitní nejen zvukovou, ale i světelnou aparaturu. Tu vždy přizpůsobí velikosti daného prostoru. 

Nekvalitní reprodukce hudby může velice ovlivnit celou akci nepříjemným bručením, praskáním apod. Samozřejmě také záleží na tom, jaký signál je do aparatury posílán. Jsou DJové, kteří pouštějí MP3 v kvalitě 128 kbps, což je vhodné max. pro poslouchání z telefonu do sluchátek. Ale nikoliv do velké aparatury, kde se kvalita znatelně projeví a výsledný zvuk je velice špatný.

Takže určitě je potřeba si zajistit pro svatební den DJe, který má kvalitní nejen reproboxy, mixážní pult, přehrávač, mikrofony…, ale i dobře nahrané skladby.

Správná párty potřebuje jednoznačně i světelné efekty, které celou atmosféru podbarví. Jedná se o efekty dnes již v LEDkovém provedení a to paprskové, statické, reagující na hudbu…Nejčastěji je má DJ instalovány na světelných stativech, ze kterých nejlépe jejich vlastnost vynikne. A aby jejich paprsky byly opravdu vidět používá se i tzv. výrobník mlhy. Poté získá každá akce opravdu ten správný náboj a nikomu již nezbývá nic jiného než tančit. Vše je ale na domluvě. Pokud někomu výrobník mlhy vyhovovat nebude, tak se s DJem domluví, že ji používat nebude. Na některých místech se z hlediska požárního systému používat vůbec nesmějí. Stejně tak ve venkovních prostorách postrádá smysl.Co musí být u kvalitního DJ samozřejmostí:
 

Kultivované vystupování a moderování
Je opravdu důležité, aby DJ uměl mluvit, moderoval průběh svatebního dne a večera dle potřeby, vytvářel atmosféru vhodnými soutěžemi nebo vtipy, dokázal reagovat na různé situace, byl kreativní a dělal show.

POZOR.

Ne vždy se nadměrná snaha DJe o zábavu musí podařit! Nevhodně zvolený vtip, v nevhodnou dobu zařazená soutěž, příliš velká aktivita nutně bavit, když o to evidentně nikdo nestojí… Musí dokázat odhadnout lidi a jejich náladu.

 

Písničky na přání
Musí pro něj být naprostou samozřejmostí. DJ nikdy nesmí hrát jen pro sebe, co se jemu líbí a nenaslouchat. Hraje novomanželům a pro svatební hosty. Musí pro něj být na prvním místě to, aby byli všichni maximálně spokojeni a dobře a kvalitně se bavili.


Široký časový záběr
Jeho databáze skladeb je ideální již od 60. let až po současnost. Na svatbě jsou totiž zastoupeny všechny věkové generace a tak nesmí nic podcenit.

                    
Hrát různé hudební žánry
Jelikož jsou na každé svatbě jiní lidé a každý vždy bude poslouchat něco jiného, tak kvalitní DJ musí mít k dispozici zejména žánry Pop, Rock, Oldies, 80.-90. léta, CZ&SK, Latino, Rock´n´roll, R´N´B, taneční hudbu, filmovou a dětskou hudbu a samozřejmě musí umět zahrát i dechovku. Je to ale vždy vše o domluvě. Pokud tedy něco někdo nemá rád, tak to musí akceptovat a v průběhu svatebního dne nehrát. Tzv. black list.


Časová flexibilita
Je to velmi individuální. Nelze přesně specifikovat čas, kdy hudební reprodukci ukončí. Vždy si ale předem na schůzce s novomanželi přibližný konec domlouvá.

Oproti domluvě se ale musí umět přizpůsobit situaci a reagovat citlivě. Pokud je tedy zábava v plném proudu, tak se určitě nesmí z jeho strany stát, že všem sdělí: „končím“ a odjíždí! Jen proto, že konec byl domluven. Kvalitní DJ zůstane do té doby, do kdy je o tanec zájem a do kdy se chtějí všichni bavit.