Jdi na obsah Jdi na menu

Rady a tipy

Průběh svatebního dne


Svatební hostina
Nejčastěji je doba trvání 90 - 120 minut (přípitek, předkrm, polévka, hlavní chod, krájení dortu, káva…). S tímto časem je potřeba určitě počítat.

TIP: Již po dobu svatební hostiny mohu pouštět pohodovou podkresovou hudbu, aby nebylo úplné ticho. Ta přitom nebude svou hlasitostí nikoho rušit.

Úvod
Po svatební hostině se představím, všechny přítomné přivítám, sdělím jaký bude průběh svatebního dne a následně vyzvu nevěstu s ženichem k jejich prvnímu společnému novomanželskému tanci.

První tanec - sólo pro novomanžele
Svatební hosté se ho účastní na tanečním parketu pouze jako přihlížející a většinou se chytnou za ruce a vytvoří okolo novomanželů kruh.

Tanec novomanželů s rodiči
Přijde na řadu ihned po prvním tanci, kdy ženich tančí s maminkou nevěsty a nevěsta s tatínkem ženicha. V průběhu tance se oba rodiče novomanželů vymění. Tuto informaci jim mohu sdělit já.

Tance se svatebními hosty
Po tanci s rodiči vyzvu svatebčany, aby si postupně všichni zatančili s nevěstou i ženichem. Nejčastěji se jedná o 2-3 písničky.

Poznámka: V některých případech se stává, že svatební hosty tanec ihned začne bavit a chtějí si déle zatančit a tak pouštím třeba i 8-10 písniček.


Svatební tradice
Po ukončení všech tanců přijdou na řadu svatební tradice. Tou asi nejznámější je házení svatební kytice nevěstou. Prakticky pokaždé dochází i na stahování a střílení podvazku nevěsty ženichem. Samozřejmě je to vždy na domluvě. V průběhu svatebního dne může dojít i na další tradice.

Házení svatební kytice
Nevěsta se postaví zády k ostatním a hází svatební kyticí mezi svobodné slečny. Ta, která ji chytí se dle tradice do roka vdá.

Stahování a střílení podvazku
Nevěsta se posadí na židli a ženich musí pouze ústy dosáhnout toho, že jí podvazek sundá. Následně (podobně jako nevěsta házela kyticí mezi svobodné slečny) střílí ženich podvazek mezi svobodné pány. A opět platí, že kdo ho chytí ten se do roka ožení. Další výklad tradice je takový, že ženich střílí mezi všechny pány bez rozdílu a ten, kdo ho chytí bude mít po dobu jednoho roku vyjímečnou mužskou sílu.

 

Hudba pro tanec
Po tradicích začínám pouštěním pohodové hudby a podle zájmu, nálady a reakce svatebčanů postupně hudbu zrychluji a střídám žánry. Snažím se tak co nejrychleji zjistit jakou hudbu kdo poslouchá a podle toho volím ty nejvhodnější písně. A pak se tančí a zpívá a tančí a zpívá... 

Dohoda na hudbě předem? Ano. Přibližně měsíc před svatebním dnem domlouvám e-mailem nebo osobně (dle potřeby) s nevěstou a ženichem hudbu pro svatební tance (v případě ozvučení obřadu i hudbu pro obřad). Dále jim zasílám dotazník s interprety, ze kterého poznám, jakou hudbu mají nejraději a tu v průběhu svatebního dne postupně zařadím.

Z jakého období hraji hudbu? Od 60. let až po současnost a výběr mám opravdu veliký.


Jaké žánry hraji? Soustředím se zejména na Pop/Rock, Oldies, 80´-90´, CZ&SK, Latino, Rock´n´roll, Reggae, taneční muziku, hudbu z pohádek a filmů, country a samozřejmě dechovku. Je to ale vše na domluvě. Pokud někdo něco nemá rád tak to akceptuji a v průběhu svatebního dne nehraji. 

Hraji písničky na přání? Ano. Jsou pro mě naprostou samozřejmostí. Nehraji totiž pro sebe, ale pro novomanžele a svatební hosty. Proto je pro mě na prvním místě to, aby byli všichni maximálně spokojeni a dobře a kvalitně se bavili.

Jak dlouho hraji? Hraji bez přestávky a nelze přesně specifikovat čas, kdy končím. To je vždy individuální. Pokud ale první tanec novomanželů uvedu cca v 18-19h tak hraji většinou do 2-3h ráno. Je to opět na domluvě a hlavně na tom, kolik komu zbývá sil. Vždy se přizpůsobím. Určitě se nestane, že řeknu „končím“ a odjíždím!  

Poznámka: Prakticky vždy jsou na svatbách i děti, takže často začínám dětskými písničkami. Dokáží se při tom skvěle bavit a poté se k nim přidávají i ostatní.
 

Hry a soutěže
V průběhu svatebního dne mohu pro zpestření a obohacení zábavy zařadit různé hry a soutěže. Mezi nejoblíbenější patří:

Hledání nevěsty/ženicha podle…
Na určené místo se umístí 4-5 židlí. Nevěstě/ženichovi se zaváží oči šátkem tak, aby opravdu nic neviděl. Nevěsta/ženich si vybere 3-4 spoluhráčky/e a všichni včetně nevěsty/ženicha se usadí, každá/ý na svou židli. Nevěsta/ženich pak podle např. kotníku, lýtka, ramena, kolene… určuje, která/ý z žen/mužů je jeho nevěsta/ženich. Dobrou volbou je zařazení jedné osoby opačné pohlaví.

Novomanželský kvíz
Oba novomanželé mají v rukou 2 tabulky s nápisy JÁ a ON/ONA. Posadí se k sobě zády a odpovídají obratem na mnou položené otázky tak, že ukážou vždy jen jednu tabulku (otázky např. kdo vynáší odpadky, kdo je nejkrásnější, kdo je lepší řidič, kdo myje nádobí...?)

Židličkový tanec
K této hře je potřeba několik židlí a samozřejmě svatebčané. Vždy musí být o 1 ks židle méně. Židle se postaví dokola vždy sedákem ven. Já pustím hudbu a svatebčané začnou chodit okolo židlí. V momentě, kdy hudbu vypnu, je nutné najít volnou židli a na tu se co nejrychleji posadit. Na koho volná židle nezbyde ten bohužel vypadává. Poté se jedna židle odebere a pokračuje se tak dlouho dokud nezbyde poslední židle.

Karaoke
Je další velmi oblíbenou svatební zábavou. Na pláto je promítán text a zároveň hraje hudba beze slov k vybranému karaoke klipu. Text se zvýrazňuje přesně v tom místě, kde a co se má právě zpívat. Vždy tedy každý ví, co má zpívat a nebude tak pozadu nebo naopak napřed. K dispozici mám seznamy (cca 1000 klipů) , ze kterých si každý vybere svoji oblíbenou českou nebo zahraniční skladbu. Pak již stačí jen najít odvahu, vzít si bezdrátový mikrofon a show může začít. Často se zpívá ve skupinkách na více mikrofonů. 

Poznámka: Často to dopadá tak, že si novomonželé vyberou hry a soutěže, ale během svatebního dne na ně vůbec nedojde, protože tanec je v plném proudu a nikomu se do toho již nechce. Praktikuji je tedy operativně dle toho jaká je na svatbě atmosféra a samozřejmě po dohodě s novomanželi.